Skąd te różnice? Czyli z czego mam torbę.
Skąd te różnice? Czyli z czego mam torbę.

 

Kupując torebkę lub teczkę z naturalnej skóry liczymy się ze sporym wydatkiem. Istnieją jednak spora rozbieżność w cenach oferowanych na rynku skórzanych przedmiotów. Skąd te różnice? Pomijając cenę ekskluzywnych marek, gdzie płacimy za rozbudowany marketing i prestiżowe logo, na cenę torebki , torby czy teczki, wpływ ma rodzaj skóry, z jakiej przedmiot został wykonany.

 

Jakie więc mamy rodzaje skór?

- Skóra licowa bydlęca- jest wierzchnią warstwą skóry, odpowiednio wyprawioną, wygładzoną, nasączoną woskami, wykorzystywaną najczęściej do produkcji najdroższych torebek (np. DAAG), teczek lub zewnętrznych warstw ekskluzywnego obuwia.
- Dwoina- spodnia część skóry naturalnej- grubsza i bardziej sztywna. Aby przypominała do złudzenia skórę licowa, specjalnie wyprawia się ją , poleruje i konserwuje woskami, często wykorzystywana do produkcji włoskich torebek lub skórzanych portfeli.
- Zamsz- rodzaj skóry szorstkiej, spodniej, z wyraźną strukturą dłuższych włosków, po „przejechaniu” palcem zostają ciemniejsze lub bardziej jasne, widoczne smugi, w kontakcie z wodą wyraźnie ciemnieje. Zamsz jest bazą większości torebek marki Słoń Torbalski

- Nubuk- również skóra 'szorstka", jednak jest to odpowiednio spreparowana wierzchnia, szlachetna część skóry, aksamitna i delikatna.

 

Zarówno nubuk jak i zamsz są skórami efektownymi, miłymi w dotyku, jednak łatwo brudzą się, więc również wymagają czyszczenia specjalnymi środkami.

 

Spotykamy się również z innymi terminami określającymi skórę naturalną:

 

- Bukat (lub skóra bukatowa)- jest to nic innego tylko skóra bydlęca (często tym terminem określana jest licowa skóra bydlęca).
- Skóra juchtowa- najwyższej jakości , gruba, roślinnie wyprawiana skóra bydlęca. Naturalna w kolorze piaskowym, z czasem ciemnieje, staje się miodowo- brązowa.
- Skóra bycast- farbowana dwoina pokryta warstwą folii kaletniczej (poliuretanu)- nie wymaga szczególnej konserwacji, bardziej odporna na zarysowania, nie wchłania wilgoci lub tłuszczu. Z bycastu produkuje się przedmioty częstego użytku m.in. aktówki lub biwuary .
- Skóra lakierowana- naturalna dwoina pokryta kilkoma warstwami lakieru, dającymi efekt wyjątkowego połysku.
- Old-Look- najświeższy trend- specjalnie postarzana dwoina o charakterystycznym wyglądzie skóry „po przejściach”. Z tego rodzaju skór wykonywane są produkty marki DAAG.

 

Tańsze torby wykonane są ze skór sztucznych, zwanych ekoskórami.

 

Niewiele maja one wspólnego z eko- filozofią, raczej z przemysłem chemicznym. Torby z nich wykonane są bardzo często wytrzymałe, nie zmieniają kolorów, tłuszcz nie zostawia trwałych śladów. Ich pielęgnacja i konserwacja jest prostsza i często ogranicza się do czyszczenia za pomocą delikatnego detergentu.

 

O nich innym razem.

Kategorie
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
Popularne Tagi
Promocje

tel: 791 907 103 (od 8:00 do 16:00)

e-mail: shop@e-vasco.pl

Adres do korespondencji
Vasco Sklep internetowy
Słotwina ul. Popiełuszki 94
34-324 Lipowa

Lub przez Formularz

Numer konta:
79 1910 1048 2789 4640 0232 0001
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl